ANASAYFA     BİZ KİMİZ?     NELER YAPARIZ?     ETKİNLİKLER     NEREDEYİZ?
Nisso Niyego ile Köpek Psikolojisi ve Enerjimizle İletişim Kurmak

 Enerjilere biz bile hala bu kadar uzakken muhtemelen başlık da çoğunuza saçma geliyor ama üzgünüm; işin aslı öyle değil. Köpekler, bize kıyasla enerji dünyasına çok daha açıktır. Bu onlara Tanrı tarafından içgüdü olarak verilmiş bir hediye. Şöyle ki, köpekler kendi dünyalarında hem birbirleriyle hem de insanlarla iletişime geçtiği zaman son derece samimi ve içtenler. Yani o an ne hissediyorlarsa (sevinç, endişe, korku vs) bize direkt gösteriyorlar. Fakat içten pazarlıklı veya samimiyetsiz bir şekilde köpek dostlarımıza yaklaşan herhangi bir kişi, sırf kendi enerjisi yanlış diye karşısındaki köpekte de negatif enerjiyi tetikler ve ardından istemediğimiz durumlarla karşılaşır. Oysa ki, biz enerjilerimizi biraz dengeli ve sakin tutmayı öğrenirsek bırakın karşımızdaki köpeği negatif duruma tetiklemeyi, aksine agresif veya mutsuz bir köpeği de rehabilite edebilir, sakinleştirebiliriz.

 Köpeklerin evrimi ve genetik özellikleri üzerine birçok bilimsel çalışma yapılmıştır. Ancak insan enerjisinin doğrudan köpeklerin davranışlarını nasıl değiştirdiğiyle ilgili karşımıza yeteri kadar bilgi çıkmıyor. Peki o zaman tam olarak nedir bu enerji? Enerji aslında kendimizin farkında olmamız, farkındalığımıza uyanmamız ve yaşadığımız her zaman diliminde kim ya da ne olduğumuz; kısaca bütünlüğümüz. Köpekler birbirleriyle iletişimlerinde sürekli ve sadece enerjiyi kullanırlar. Birbirlerini isimleriyle değil, yansıttıkları enerjiyle tanırlar ve ona göre davranırlar. Aynı şekilde bizleri, yani insanları da enerjileriyle tanırlar. Diğer tarafta biz insanlar da enerjilerimizle iletişim kurarız – farkında olarak ya da farkında olmadan. Biraz daha yüzeysel bakacak olursak iletişimimizi konuştuğumuz lisanla gerçekleştirir, kendimizi kelimelerle ifade ederiz. Oysa köpeklerin kelimeleri yoktur. Onlar kendilerini hareketleriyle, gözleriyle, kulaklarının duruş şekliyle, kafasını ya da kuyruğunu nasıl tuttuğuyla kendilerini ifade ederler. Bunlar bizim için köpekleri çok net anlamamıza yardımcı olan basit ipuçlarıdır. Onları doğru anlamadığımız takdirde ise aramızdaki iletişim dengeli ve sağlıklı olmayacağından davranış bozukluklarının ortaya çıkması gayet normal olacaktır. Bu tarz durumlarda hatayı köpeğimizde değil, kendimizde görmeli ve onları doğru anlamalıyız.

 Çoğu insan ‘enerji’ kavramına mesafeli olduğundan, iletişimde, hele ki köpeklerimizle iletişimde enerjinin önemini pek rahat kavrayamayabilir. Oysa köpeklerin inanılmaz işler başardığını hepimiz biliyoruz. Görme engelliler için özel eğitilmiş köpeklere, ya da kurtarma köpeklerine bir göz atın. Depremde göçük altında kalıp ses bile çıkaramayan insanları kurtaranlara ya da bomba bulan köpeklere bakın. Kuzey Kaliforniya’da yer alan bir kanser araştırma merkezinde köpekler özellikle akciğer kanserinin erken teşhisinde çok başarılılar. Peki o zaman enerjilere inanmayanlara şimdi bir kez daha soruyorum. Duyuları bu kadar gelişmiş ve inanılmaz işlere imza atan köpek dostlarımızın duyularının, bizim enerjimizi anlamak için yetersiz kalması size ne kadar mantıklı geliyor?

 Geçtiğimiz yıl içinde köpeğiyle çok ciddi sorunları olduğunu söyleyen Bayan Julia ve köpeği Bıdırık’la yaşadığım tecrübe, size enerjimizle neler başarabileceğimizi tam olarak anlatmama yardımcı olacak güzel bir örnek. Bıdırık ilk tanışmamızda, psikolojisi bozulmuş, kendine güveni eksilmiş, endişeleri günden güne artan ve her an tetikte bekleyen huzursuz bir zihin yapısındaydı. Etrafındaki insanlara, kedilere, köpeklere karşı agresif bir tutum içinde olan Bıdırık’ın kendisi de aslında bu durumdan hoşnut değildi ve rahatlamaya, rehabilite edilmeye ihtiyacı vardı. İki haftalık zaman diliminde son derece sakin, tutarlı ve sabırlı yaklaşımla önce rahatlayan ve duruşu bile değişen Bıdırık; ardından ufak oyunlarla kendine olan güvenini de kazandı. Son olarak da birkaç yol gösterme ve komutla birlikte aslında Bıdırık bana bir sürü liderine ne kadar ihtiyacı olduğu anlatmaya çalışır gibiydi.

 Sonuç ne mi oldu? Sürekli havlayan ve önüne gelen herkesi ısırarak iletişime geçen Bıdırık, artık son derece pozitif bir mental yapıda ve hayatında hiç olmadığı kadar mutlu. Artık kedilere karşı bile davranışları son derece yumuşak. Evdeki mobilya kemirme, koltuğa tuvaletini yapma gibi davranış bozukluklarından ise artık eser yok. Köpeklere doğru enerjiyle yaklaştığımızda, hepimizin başarabileceği bir durum bu aslında; çünkü köpeklerimiz bizim enerjimizi yansıtırlar. Yeter ki enerjilere inanıp, bizim de aslında bir enerji olarak göründüğümüzü bilelim ve onu doğru kullanmaya çalışalım ki hem biz, hem etrafımızdakiler, hem de tabi ki köpek dostlarımız için faydalı olabilelim ve uyum içinde yaşayalım…

 Fotolar altyazı: *Egzersiz, Bıdırık da dahil olmak üzere tüm köpeklerin (cinslerine göre farklılık gösterse de) mutlak ihtiyacıdır. *Sosyalleşme, can dostumuzun mutlu ve dengeli bir yapıda olması için şart.

Kayak - http://positivenergydogs.com/portfolio/enerji-kopek-iliskisi/

Her hakkı saklıdır © 2017 Fotokare - Sarıyer İSTANBUL